V dnešní neutěšené době, kdy se ceny pohonných hmot mění téměř každým dnem, se možná řada řidičů začíná zamýšlet nad možnostmi uskladnění většího objemu nafty, bionafty či benzínu. Proto pro vás máme pár důležitých informací o možnostech a finanční náročnosti takového řešení.
Všichni řidiči určitě ví či přinejmenším alespoň tuší, že dlouhodobě skladovat naftu není zase tak úplně jednoduché. Motorová nafta je sice vcelku stabilní směs uhlovodíků, ale ke změnám její kvality a konsistence může docházet vlivem působení teploty, světla nebo také vlhkosti. Proto pokud je speciální těsná nádrž či kanystr skladován v suchém prostředí a při relativně stálé teplotě, nemělo by ke zhoršení kvality dojít. Při používání a skladování motorové nafty je třeba mít na paměti také to, že se v průběhu roku mění její vlastnosti díky poklesům teploty. Správně by měla být motorová nafta skladována v uzavřené nádobě za nepřístupu světla a vzduchu při teplotě 10 °C až 20 °C. Nebudou-li výše uvedené podmínky dodrženy, je doporučená doba použitelnosti motorového paliva pouze zhruba tři měsíce.
Od jednoduchých způsobů skladování v kanystrech nebo také různých kovových či plastových nádobách se dnes již přechází na skladování ve speciálních pro tento účel vyrobených plastových kontejnerech a ocelových nádržích. Specializované firmy jsou schopny vám dnes dodat menší kontejnery od 200 až po 1000 litrů. Tyto kontejnery jsou jedno i dvouplášťové a často jsou konstruovány jako mobilní, takže je s nimi poměrně snadná manipulace. Tyto zásobníky se pohybují v cenových relacích převážně od zhruba 18 tis. Kč až po 40 tis. Kč, což už je cena za dokonale vybavenou plastovku o objemu 1000 litrů. Na trhu můžete sehnat i nádrž s menším objemem, jako např. 125 litrů, ale nečekejte výrazný pokles ceny. Cena zásobníku se samozřejmě odvíjí od jeho objemu, ale každá nádrž je vybavena výdejním zařízením, které také tvoří podstatnou část ceny.
Pokud byste ale chtěli zakoupit nádrž o objemu řádově vyšším, tak dnes na českém trhu působí řada firem, které jsou připraveny vám tyto nádrže dodat. Jednu či více takovýchto plastových nádrží, které jsou samozřejmě také vybaveny příslušným výdejním zařízením, si pak můžete postavit někde ve svém areálu a všichni řidiči si zde pohodlně natankují do vašich služebních vozidel.
Plastové nádrže, které se většinou vyrábějí o kapacitě od 1000 až po 10000 litrů nabízí řadu systémů pro skladování a ochranu paliva, včetně sledování aktuálního obsahu nádrže. Tyto plastovky se pohybují v cenových relacích od 25.000 až po 170.000 Kč. U plastové nádrže si vystačíte v podstatě jen s rovnou a zpevněnou plochou, na kterou lze nádrž umístit. Pokud by vám ale kapacita plastovek nestačila, je možné si objednat ocelovou nádrž o větším objemu, kterou lze umístit nad či pod zem. Dodavatel je většinou schopen vám nádrž vybavit potřebnými čerpadly, průtokoměry, hadicemi a výdejními pistolemi. Jednoduše vám nádrž dovybaví komplexní výdejními sestavou, která bude splňovat veškeré legislativní požadavky, včetně ekologických i bezpečnostních norem.
Pokud byste si s výběrem vhodného typu zásobníku nevěděli rady, tak firma QUITEC je zde pro vás a velice rádi vám s výběrem pomůžeme. Za dobu naší existence jsme navázali velice úzké kontakty s výrobci plastových i ocelových nádrží, takže vám můžeme zajistit dodávku kvalitního certifikovaného produktu, který vám bude sloužit po dlouhá léta.