Jak snížit výdaje za pohonné hmoty pro firemní vozidla?

Vzhledem k vývoji cen pohonných hmot v posledních měsících se všichni řidiči a provozovatelé automobilových flotil stále vážněji zamýšlí nad výší nákladů, které vydávají za pohonné hmoty. Pohled na totemy čerpacích stanic a ceny pohonných hmot u zavážecích firem vás čím dál tím více nutí hledat nejrůznější cesty, jak na pohonných hmotách ušetřit. Pojďme se společně podívat, jaké možnosti úspor se nabízí a jak velkou úsporu můžeme očekávat.


První možností jak ušetřit za pohonné hmoty je jednoduché sledování vývoje cen pohonných hmot u všech okolních čerpacích stanic a čerpání zvolit u té, která má cenu za naftu či benzín nejnižší. Každý rozumný manažer ale nenechává čerpání pohonných hmot na rozhodnutí svých řidičů a hledá další cesty, jak na pohonných hmotách šetřit dlouhodobě a předvídatelně. Protože, řekněme si upřímně, bude se řidič snažit natankomat levněji, když naftu neplatí ze svého? Nebo si raději zajede ke své oblíbené čerpací stanici na dobrou kávu a cenu za paliva moc řešit nebude? Tipoval bych druhou možnost.


Dalším variantou jak uspořit je uzavření smlouvy s nejbližší čerpací stanicí, která vám zcela jistě nějaký ten desetihaléř na litru dokáže zlevnit. Pokud ale vaši řidiči jezdí po celé republice či dokonce Evropě, tak určitě nemohou tankovat pouze u jedné čerpací stanice. Proto pak budete stejně nuceni uzavřít smlouvu s některou z veřejných sítí, která provozuje větší počet čerpacích stanic po celé České republice či Evropě.
Takové petrolejářské koncerny, jako je například Benzina, MOL, Shell nebo OMV, jsou zcela jistě připraveni vám vytvořit vzájemné výhodně smluvní podmínky. Nabídnou vám takové smluvní ceny nafty či benzínu, díky kterým dosáhnete úspory někde mezi 50 haléři až jednou korunou na jednom litru. Většinou vám vydají palivové karty, které můžete rozdat svým řidičům. Následně pak na každé obdržené měsíční faktuře máte dokonalý přehled o čerpání a celkových výdajích za palivo. Podobný servis vám dokáží nabídnout také firmy vydávající karty, které akceptují všechny čerpací stanice, téměř všechny čerpací stanice nejen v České republice, ale i Evropě jako jsou například CCS, DKV, UTA, Česmad či některé leasingové společnosti. Těmito kartami pak často mohou vaši řidiči hradit nejen palivo, ale také další produkty i služby na čerpacích stanicích, jako je třeba myčka, ale také třeba mýtné poplatky.


Snížení spotřeby můžete dosáhnout rovněž vhodným výběrem, skladbou a také včasnou obměnou vozidel, které zařadíte do svého vozového parku. Vaším vozidlům pak musíte samozřejmě dopřát kvalitní servis, který zajistí udržování vozidel v perfektním technickém stavu. Každý řidič přeci ví, že pouze správně seřízený motor, včasná výměna pneumatik a vozidlo v celkově dobrém technickém stavu dokáže podstatně ovlivnit spotřebu pohonných hmot. Špatně nahuštěné pneumatiky se mohou na spotřebě výrazně podepsat. Samozřejmě je nutná i kvalitní logistická příprava cest tak, aby vozidla nenajížděla zbytečné kilometry a byla optimálně vytížena. Nezanedbatelná je rovněž ekonomická motivace a systematická výchova svých řidičů k takovému stylu jízdy, který se pozitivně odráží na úsporách pohonných hmot.


Pokud hledáte opravdu zásadní krok k úsporám pohonných hmot, tak se nabízí možnost vybudování vlastní čerpací stanice. Jedná se sice o nákladnější řešení, které vám ale budoucí úspory dokáží investici během krátké doby vrátit. Odpověď na otázku, kdy se vyplatí vybudovat si vlastní čerpací stanici, tak ta většinou závisí na velikosti vašeho vozového či strojového parku který provozujete. Pokud jste společností provozující desítky, případně i více vozidel nebo také stavebních, zemědělských či lesnických strojů, pak je úvaha o vlastní čerpačce naprosto na místě. Jednoduše můžete vyjít z objemu spotřebovávaných pohonných hmot týden či měsíc a následně si jen zkalkulovat možnou úsporu, kterou díky nižší ceně za litr paliva nakupovaného přímo od zavážecí firmy můžete generovat. Cena závisí vždy od výše výtoče za určité časové období a ta je vždy podstatně nižší, nežli smluvní cena dosahovaná díky již zmiňovaným palivovým kartám.


Podle objemu spotřeby pohonných hmot si jednoduše vyberete velikost zásobníku, který hodláte umístit ve svém areálu případně v jeho blízkosti. Plastovou nádrž či větší ocelovou nádrž vybavíte potřebným výdejním zařízením, který zajistí výdej paliva přesně jako u klasické veřejné čerpací stanice. Zcela automatický a bezobslužný výdej pohonných hmot zajistí tankovací automat, který za vás pečlivě ohlídá, kdo, kdy a kolik litrů do kterého vozidla tankoval.


Vlastní vnitropodniková čerpačka vám takto přinese přesný a dokonalý přehled o spotřebě pohonných hmot všech vašich vozidel. Tankovací automat lze totiž vybavit čtečkou čipů či karet, která vždy dokonale ohlídá, že tankuje pouze osoba, která k tomu dostala oprávnění a tankuje právě do vozidla, které bylo dané osobě svěřeno. Zamezíte nekontrolovaným únikům a krádežím paliva, jelikož každý podezřelý výkyv okamžitě zaznamenáte. Systém následně veškerá data přinese do nadřazeného informačního systému, kde mohou být dále zpracována a využita k další analýze. Pak je již jen na samotném provozovateli čerpací stanice, kterým svým řidičům či řidičům partnerských firem, identifikační karty nebo čipy vydá. Tyto karty vydané partnerům vám mohou ještě více zvýšit výtoč prodávaného paliva a řidiči všech oprávněných firem mohou tak pohodlně tankovat pohonné hmoty do jim svěřených vozidel. Díky podstatně nižší ceně, kterou budete hradit vybrané specializované zavážecí firmě se vám investice do vlastní čerpačky během krátké doby zcela jistě vrátí.


Nejvyšší možné úspory na pohonných hmotách bám zajistí vlastní čerpací stanice vybavená moderním tankovacím automatem. Nejenže snížíte nákupní cenu nafty a benzínu, ale také snížíte spotřebu a nekontrolované ztráty díky přesné kontrole a důsledné evidenci. Pokud navíc svou čerpací stanici otevřete smluvním partnerům a nabídnete jim levnější čerpání na karty, uděláte si z vlastní čerpačky byznys a další zdroj zisku. Investice se vám pak vrátí mnohem rychleji.

Víme, kde dochází nejčastěji ke ztrátám, a umíme vám poradit, jak efektivně snížit náklady na provoz vaší flotily firemních aut. Pojďte si o tom s námi nezávazně popovídat. Neváhejte a napište nám. Ukážeme vám nejlepší možné řešení a zdarma provedeme analýzu možných úspor a návratnosti vaší investice. Uvidíte, že vybudování vlastní čerpací stanice rozhodně stojí za úvahu, což vám zcela jistě potvrdí řada našich klientů, které již podobné vnitropodnikové čerpačky provozují. Na váš telefon či e-mail se těší pan Arne Kejdana, tel. 603 552 080, kejdana@quitec.cz, QUITEC s.r.o.

About the author

Arne Kejdana

Click here to add a comment

Leave a comment: