Jak přesně lze měřit hladiny v nádrži na pohonné hmoty?

Pro kvalitní plánování a objednávání závozu pohonných hmot do jakékoli nádrže je třeba mít dokonalý přehled o tom, jaký je aktuální stav paliva v nádrži. Takový přehled potřebují znát nejen provozovatelé velkých veřejných čerpacích stanic, ale také kterýkoli provozovatel malé vnitropodnikové čerpačky. Proto jsou dnes téměř všechny bencalory či plastové nádrže vybaveny alespoň nějakým základním přídavným zařízením na měření hladin.

Každý majitel či provozovatel čerpací stanice se v průběhu instalace ocelové či plastové nádrže musí rozhodnout, jak přesně chce stav hladiny v nádrži sledovat. Někdy postačí mít pouze orientační přehled o tom, kolik procent nádrže je zaplněno. Ale tam, kde jsou velkokapacitní zásobníky pohonných hmot, tak tam je třeba mít k dispozici v každém okamžiku poměrně přesný údaj. V závislosti na objemu a rozměrech nádrže pak zde totiž každý milimetr hladiny znamená nezanedbatelný objem paliva.

K průběžnému měření výšky hladiny se dnes používají různé hladinoměry, které se v podstatě od sebe odlišují použitou fyzikální metodou měření. Ještě poměrně nedávno se využívalo měření založeném hlavně na mechanickém plováku. Mnohem přesnější jsou ale dnes moderní čistě elektronické snímače, které jsou schopny při dobré mechanické odolnosti zajistit dlouhodobě vysokou přesnost měření.

Nejběžnějšími moderními typy hladinoměrů jsou:

  • Radarové hladinoměry s vedenou vlnou
  • Ultrazvukové hladinoměry
  • Kapacitní hladinoměry
  • Hydrostatické hladinoměry

V naší firmě máme velmi dobré zkušenosti s výrobky od společnosti FAFNIR GmbH, jejichž produkty patří ke špičce v oblasti měření hladin. Jejich sondy z nerezové oceli měří i v extrémních teplotách s přesností na desetinu milimetru. Díky jejich modernímu softwaru a řídícímu modulu můžete na svém počítači sledovat stav na několika nádržích najednou. Samozřejmostí je rovněž možnost hlídání maximální a minimální hladiny a také okamžité upozornění na jakýkoli nežádoucí únik paliva z nádrže. Podle druhu paliva a konkrétních provozních podmínek si jednoduše můžete vybrat, jaký typ hladinoměru bude pro vás nejefektivnější. Dobrý výběr měřící technologie vám totiž může nejen usnadnit vaše podnikání v oblasti distribuce a skladování PHM a také snížit ztráty paliva a tím i uspořit značné finanční prostředky.

About the author

Arne Kejdana

Click here to add a comment

Leave a comment: