Kdy se vyplatí vlastní čerpací stanice pro flotilu aut nebo strojů?

Toto je otázka pro manažery či ekonomické ředitele všech větších firem, které provozují rozsáhlejší flotilu služebních vozidel. Mohou to být jednak osobní vozidla, ale také menší dodávky či nákladní automobily, nebo i kamiony. Rozhodně si tuto otázku musí pokládat společnosti podnikající v nákladní dopravě, stavebnictví, zemědělství a lesnictví, kde položka PHM hraje v jejich nákladech podstatnou roli. Právě podle objemu spotřeby pohonných hmot a jejího očekávaného vývoje se musí vedení firmy rozhodnout, kde a jak bude realizovat jejich nákup a distribuci.

Pokud firma hodlá uspořit v oblasti vynaložených nákladů na pohonné hmoty, přichází na řadu otázka možnosti vybudování vlastní čerpací stanice. Úspor lze samozřejmě dosahovat také uzavřením dohody s některou ze sítě čerpacích stanic, která vám umožní čerpat pohonné hmoty za výhodnější ceny, nežli jsou uvedeny na jejich totemu. Zde se pak výše slevy odvíjí od objemu čerpaných pohonných hmot za určité časové období. Pokud ale firma provozuje několik desítek vozidel a hodlá dále expandovat, je na místě přikročit k rozhodnutí o vybudování vlastní vnitropodnikové čerpací stanice.

V rozhodování vám může napomoci také počet vozidel vašich partnerů, kterým můžete tankování u vaší čerpací stanice rovněž umožnit. Samozřejmě je možné nechat čerpat u této čerpací stanice i vaše zaměstnance, ale třeba i zaměstnance partnerských firem a prostě ji nechat fungovat, jako veřejnou čerpací stanici. Všechna tato vozidla vám samozřejmě navýší objem nakupovaných pohonných hmot a tím zvýší možnost získání výhodné nákupní ceny. Pak již jen zbývá vybrat velikost zásobníku, který vám některá z dodavatelských firem bude zavážet palivem v dohodnutých periodách. Plastovou či větší ocelovou nádrž si necháte vybavit potřebným výdejním zařízením či rovnou výdejním stojanem, který zajistí výdej paliva přesně jako u klasické veřejné čerpací stanice.

Instalovaná čtečka čipů či karet na výdejním zařízení, zajistí identifikaci řidiče i vozidla, takže pak je velice snadné zjistit, kolik paliva a který řidič do kterého vozidla tankoval. Veškeré údaje jsou následně přenášeny do nadřazeného informačního systému, takže detailní data pak mohou sloužit pro hlubší analýzu firemní spotřeby PHM. Tato analýza vám za určitě časové období nepochybně ukáže, že investice do vybudování vlastní čerpací stanice se vyplatila a za jaké období se vám v úsporách vrátí. Proto by vám všechny velké firmy, které takovéto čerpačky již provozují, tuto investici zcela jistě vřele doporučily.

About the author

Arne Kejdana

Click here to add a comment

Leave a comment: