PetrolPlaza Speciál: Revoluce v podobě řešení na bázi cloudu

PetroPlaza se sešla s řadou expertů v průmyslu proto, aby prodiskutovala jedno z nejžhavějších témat v průmyslu: Jak řešení na bázi cloudu posouvají čerpací stanice na další úroveň.

Řešení na bázi cloudu, velké objemy dat a digitalizace tvarují budoucnost maloobchodu s pohonnými hmotami. Od služeb řízených na dálku až po prediktivní údržbu nebo mobilní platby, všechny nové trendy, které dominují debatám vedeným v rámci průmyslu, jsou založeny na těchto třech předmětech technologického rozvoje.

„Cloud nepředstavuje evoluci, ale revoluci. Změní to produkty, které náš průmysl nabízí,“ říká Giovanni Carapelli, víceprezident pro Global Innovation & Architecture v Gibarco Veerder-Root. „Pokud nepoužíváte tuto technologii, ztratíte konkurenceschopnost vskutku rychle, a to jak z pohledu dodavatele, tak především z pohledu maloobchodníka.“

Minulý rok byla na čerpací stanici JET v Hamburku spuštěna první stanice zcela řízená cloudem, a to v rámci partnerství s CODAB a LS Retail.  Při použití systému založeném na cloudu může obsluha čerpací stanice řídit stav tankoviště a palivové transakce efektivně a na dálku, zatímco jednoduchý tablet může být použit jakožto hlavní POS zařízení na stanici.

Hlavní výhody přechodu na internetový dálkově řízený systém jsou ty, že se můžete jednoduše přizpůsobit rychlým změnám na trhu, snížit náklady na provoz tankoviště a, dle JET, je tento systém tolerantnější k chybám.

„Všechny vaše služby a aplikace umístíte na centrální server cloudu, odkud budou řízena všechna zařízení, která na čerpací stanici máte,“ vysvětluje Christian Lester, Technický ředitel CODAB.  „Máte nějaké hardware komponenty, ale ty jsou všechny připojené ke cloudu, na kterém vaše služby běží.“

Dle Lestera mohou firmy díky cloudu mnoho získat, jelikož mohou učinit svá řešení jednoduššími na údržbu, provoz a mohou je též v případě potřeby měnit, čímž je přidána zvláštní úroveň flexibility, která se hodí každému maloobchodníkovi.

Čas je právě teď

Pouze rychlý rozvoj technologií, internetu a celé digitální spektrum umožňují řešením na bázi cloudu nejen to, aby byla jejich aplikace možná, ale také dostupnost a dosažitelnost pro většinu maloobchodníků.

Dle Steva Belta, víceprezidenta pro inženýrství ve Wayne Fueling Systems, je důvodem, proč jsou řešení na bázi cloudu klíčovým trendem právě nyní to, že skladovací a výpočetní náklady v posledních letech výrazně poklesly, zatímco se uptime a dostupnost se nezměrným způsobem zlepšily, což činí propojení rychlejším a výrazně spolehlivějším.

„Předtím bylo opravdu nákladné se do cloudu dostat. Nyní můžete dostat nástroje jako součást programu, jako třeba Adobe, kde se využívání nástrojů a informací odvíjí od toho, za co platíte,“ říká Belt. „Takže nemusíte zaplatit hodně kapitálu dopředu, čímž se celá věc stává mnohem dosažitelnějším provozním nástrojem. To dříve bývalo pro lidi značnou překážkou.“

A co bezpečnost?

Mnoho profesionálů z oboru maloobchodu s pohonnými hmotami zůstává skeptických vůči propojení jejich byznysu a dat s internetem. Přestože všechny specializované společnosti vyvinuly velké úsilí, aby přesvědčily firmy o vysoké míře zabezpečení, které je v současné době dostupné, některé firmy se stále cítí v případě odevzdání se cloudu nejistě.

„Otevření bran jakékoliv čerpací stanice také otevírá brány případným útokům. Můžete se spolehnout, že se o to někdo pokusí. Tudíž je pro nás hlavní prioritou vybudovat nejlepší možné zabezpečení od jakéhokoliv jednotlivého zařízení až po zabezpečený cloud.“ říká Caparelli.

Experti v oboru zdůrazňují, že současné technologie umožňují téměř neproniknutelnou úroveň zabezpečení založenou na šifrování, rozpoznání, tokenizaci a dalších druzích kontroly.

Steve Belt vysvětluje, jak funguje zabezpečení s cloudem propejených výdejních stojanů Wayne: „Vše začne uvnitř výdejního stojanu, od jednoho zařízení ke druhému, pohyblivá data jsou šifrována. Tato zařízení také ověřují jedno druhé. Od výdejního stojanu až po bránu je zajištěno další šifrování a ověření. Potom je zde několik vrstev šifrování, když posíláte informace do cloudu. Je to velmi bezpečné: Lidé by se neměli ničeho obávat.“

Co se týče plateb, nástroje jako tokenizace umožňují mít pro určité transakce jednotlivé digitální entity, které jsou vytvářeny a jsou platné pouze v tom daném okamžiku, vysvětluje Mario Vila Nova, CTO firmy Petrotec.

Zdroj: petrolplaza.com

 

About the author

Martin Pavlík

Zakladatel a majitel ve firmě QUITEC s.r.o. Miluje nové technologie a jeho zálibou je zjednodušování podnikání, práce a života pro dosažení vyšších zisků, více radosti a osobního štěstí.

Click here to add a comment

Leave a comment: