Jak vybrat nádrž pro čerpací stanici

Nejen klasické společnosti zabývající se distribucí a veřejným prodejem pohonných hmot musí při projektování nové čerpací stanice řešit otázku velikosti a umístění zásobníků na pohonné hmoty. Také firmy podnikající v dopravě, stavebnictví, zemědělství, lesnictví či dalších oborech, které jsou závislé na velkém objemu spotřebovávaných pohonných hmot, dříve či později dojdou k rozhodnutí vybudovat vlastní čerpací stanici. Čerpací stanice vám dopřeje pohodlnou formu čerpání paliva do svých automobilů či strojů.

Když už se rozhodnete pro vybudování vlastní čerpací stanice, tak můžete zapomenou na malé nádrže s objemem do jednoho tisíce litrů. Podle spotřeby pohonných hmot za týden či měsíc si můžete snadno odhadnout, jaká velikost nádrže by vám pro plynulé zásobování naftou, benzínem, Ad Blue, oleji či dalšími provozními kapalinami vyhovovala. Pokud si zvolíte požadovaný objem, nastupuje otázka, zda zvolit nádrž mobilní či stacionární. Mobilní nádrže mají tu výhodu, že u nich nemusíte řešit otázku stavebního povolení. Pokud vám bude stačit zásobník do 10 000 litrů, vystačíte si s menší plastovou nádrží, které se vyrábí od 2 000 až po 9 000 litrů. Pokud byste plastovku nechtěli přímo vlastnit, lze si ji také jen na zvolené časové období pronajmout.

Budete-li ale vyžadovat větší objem, budete muset zvolit nákladnější variantu ocelové nádrže, kterou vám výrobce může v podstatě ušít na míru. Naši domácí výrobci a dodavatelé jsou schopni dodat nádrže o objemu od 10 000 až do 100 000 litrů. Tyto velké stacionární nádrže již splnění podmínek stavebního řízení vyžadují a v tomto případě se musíte rozhodnout, zda zásobník ukryjete pod zem či jen ponecháte umístěn nad zemí. U velkých ocelových nádrží musíte navíc rozhodnout, zda zvolit nádrž s vertikální nebo horizontální orientací. Dále lze vybrat nádrž jednoplášťovou či dvouplášťovou a také dokonce existuje možnost výběru nádrže dělené či nedělené.

Pokud byste si s výběrem vhodného typu palivové nádrže nevěděli rady, zcela jistě můžete oslovit firmy, které operují ve stejném či podobném oboru a které již zkušenosti se skladováním pohonných hmot a vlastní čerpací stanicí mají. Určitě vám ale s výběrem nádrže pomohou firmy, které se zabývají moderními systémy skladování a distribuce pohonných hmot, často bez nutnosti výstavby nákladné čerpací stanice. Vše navrhnou tak, abyste ve svém areálu měli zásobníky, které jsou v souladu s platnou domácí i evropskou legislativou a provoz vaší čerpací stanice tak byl bez problémů schválen.

About the author

Arne Kejdana

Click here to add a comment

Leave a comment: