Vyplatí se postavit vlastní podnikovou čerpací stanici?

Odpověď na tuto otázku závisí na velikosti autoparku a počtu strojů, které provozujete a které jsou náročné na spotřebu pohonných hmot. Samozřejmě pro firmu, která provozuje pouze čtyři služební vozidla, tak úvaha o vybudování vlastní čerpací stanice je opravdu nesmyslná. Pokud ale velké společnosti provozují desítky vozidel, případně i více stavebních, zemědělských či lesnických strojů, pak je tato úvaha naprosto namístě.

Řada firem řeší distribuci a čerpání pohonných hmot dohodou individuálních obchodních podmínek s blízkou čerpací stanicí, případně celou sítí čerpacích stanic, kde pak mohou vozidla pohonné hmoty za výhodnějších podmínek čerpat. Jedná-li se ale o velkou dopravní firmu, provozující více kamionů, menších nákladních automobilů či dodávek, pak je již ekonomika spojená se zajištěním a distribucí pohonných hmot pro firmu klíčová. Rovněž pro firmy používající ke své činnosti velké stroje, je pak pravidelný přesun z polí, lesů či stavebních areálů k čerpacím stanicím. často téměř nemožný, ale hlavně značně neekonomický.

Proto takovéto firmy, které dříve řešily problematiku zásobování pohonnými hmotami různými mobilními zásobníky, dojdou často k rozhodnutí vybudovat si vlastní vnitropodnikovou čerpací stanici. Podle objemu spotřeby pohonných hmot se jednoduše vyberou velikost zásobníku, který umístí ve svém areálu, případně hned v jeho blízkosti. Plastovou či větší ocelovou nádrž vybaví potřebným výdejním zařízením či rovnou výdejním stojanem, který zajistí výdej paliva přesně jako u klasické veřejné čerpací stanice.

Vlastní vnitropodniková čerpačka znamená pro firmu přesný a dokonalý přehled o spotřebě pohonných hmot ve svých vozidlech. Pak již není žádný problém sledovat, který řidič, do kterého vozidla a kolik litrů natankoval. Výdejní zařízení lze vybavit čtečkou čipů či karet, která veškerá potřebná data přenese do nadřazeného informačního systému. Pak je již jen na provozovateli čerpací stanice, kterým řidičům či partnerským firmám identifikační karty (čipy) vydá. Karty vydané partnerům vám zvýší objem prodávaného paliva ti pak spolu s vašimi řidiči pohodlně tankují pohonné hmoty do jim svěřených vozidel. Díky nižší ceně, kterou budete hradit vybrané specializované zavážecí firmě, se vám investice do vlastní čerpačky během krátké doby vrátí. Pak si na otázku v titulku musíte dát jednoznačnou odpověď – ANO!

About the author

Arne Kejdana

Click here to add a comment

Leave a comment: