PKN Orlen předkládá nabídku, aby převzal plnou kontrolu nad českou skupinou Unipetrol

PKN Orlen zahájil tendr, aby převzal plnou kontrolu nad v Česku sídlící přidruženou společností Unipetrol, která vlastní síť čerpacích stanic Benzina.

foto: PKN Orlen

Největší polský rafinér PKN Orlen držící 62,9% kapitálový podíl Unipetrolu a.s. právě zahájil podmíněně dobrovolný tendr, aby získal přinejmenším 90% kapitálového podílu české maloobchodní skupiny.

Unipetrol je největší rafinérská a petrochemická skupina v České republice. Vlastní rafinérie v Litvínově a Kralupech, největší lokální maloobchodní řetězec Benzina (400 samoobslužných čerpacích stanic) a Spolanu, podle tiskové zprávy jediného výrobce PVC a kaprolaktamu na českém trhu.

Konec konců, PKN Orlen se zaměřil na nákup veškerých akcií Unipetrolu a vyřadil společnost ze seznamu Pražské burzy. Transakce je v souladu se strategií Skupiny pro roky 2017 – 2021, která zahrnuje integraci rafinérských aktiv, rozšíření hodnotového řetězce petrochemických aktiv a rozvoj maloobchodní sítě.

„Jakmile získáme plnou kontrolu nad Unipetrolem, budeme schopni lépe vyvažovat synergie našich optimalizačních opatření a rozšířený segmentový management,“ řekl Wojciech Jasiński, CEO a prezident řídící komise PKN Orlen.

PKN Orlen nabízí 380 CZK za akcii, což je cena blízká té, za kterou jsou akcie v současné době obchodovány na Pražské burze. To znamená, že získání 90% a 100% podílu může stát PLN 3,05 miliardy ($854 milionů), nebo v zásadě 4,2 miliardy ($1,2 miliardy).

Zdroj: petrolplaza.com

About the author

Martin Pavlík

Zakladatel a majitel ve firmě QUITEC s.r.o. Miluje nové technologie a jeho zálibou je zjednodušování podnikání, práce a života pro dosažení vyšších zisků, více radosti a osobního štěstí.

Click here to add a comment

Leave a comment: