• Home  / 
  • Informace z trhu
  •  /  PKN Orlen předkládá nabídku, aby převzal plnou kontrolu nad českou skupinou Unipetrol

PKN Orlen předkládá nabídku, aby převzal plnou kontrolu nad českou skupinou Unipetrol

PKN Orlen zahájil tendr, aby převzal plnou kontrolu nad v Česku sídlící přidruženou společností Unipetrol, která vlastní síť čerpacích stanic Benzina.

foto: PKN Orlen

Největší polský rafinér PKN Orlen držící 62,9% kapitálový podíl Unipetrolu a.s. právě zahájil podmíněně dobrovolný tendr, aby získal přinejmenším 90% kapitálového podílu české maloobchodní skupiny.

Unipetrol je největší rafinérská a petrochemická skupina v České republice. Vlastní rafinérie v Litvínově a Kralupech, největší lokální maloobchodní řetězec Benzina (400 samoobslužných čerpacích stanic) a Spolanu, podle tiskové zprávy jediného výrobce PVC a kaprolaktamu na českém trhu.

Konec konců, PKN Orlen se zaměřil na nákup veškerých akcií Unipetrolu a vyřadil společnost ze seznamu Pražské burzy. Transakce je v souladu se strategií Skupiny pro roky 2017 – 2021, která zahrnuje integraci rafinérských aktiv, rozšíření hodnotového řetězce petrochemických aktiv a rozvoj maloobchodní sítě.

„Jakmile získáme plnou kontrolu nad Unipetrolem, budeme schopni lépe vyvažovat synergie našich optimalizačních opatření a rozšířený segmentový management,“ řekl Wojciech Jasiński, CEO a prezident řídící komise PKN Orlen.

PKN Orlen nabízí 380 CZK za akcii, což je cena blízká té, za kterou jsou akcie v současné době obchodovány na Pražské burze. To znamená, že získání 90% a 100% podílu může stát PLN 3,05 miliardy ($854 milionů), nebo v zásadě 4,2 miliardy ($1,2 miliardy).

Zdroj: petrolplaza.com

About the author

Martin Pavlík

Zakladatel a majitel ve firmě QUITEC s.r.o. Miluje nové technologie a jeho zálibou je zjednodušování podnikání, práce a života pro dosažení vyšších zisků, více radosti a osobního štěstí.

Click here to add a comment

Leave a comment: